Ξεκίνησαν οι εγγραφές για τη "ΜΑΘΗΤΕΙΑ" στα ΕΠΑ.Λ. της Δυτικής Αττικής.

Στην Α' Φάση Μαθητείας συμμετέχουν με εγκεκριμένες θέσεις το ΕΠΑ.Λ. Άνω Λιοσίων και το ΕΠΑ.Λ. Ασπροπύργου.

Οι εγγραφές θα διαρκέσουν από 24/2/2017 έως 6/3/2017.

Η προαιρετική "Τάξη Μαθητείας" είναι εκπαίδευση στην πράξη σε χώρους εργασίας που οδηγεί σε ανώτερο πτυχίο ειδικότητας με αμοιβή και ασφαλιστική κάλυψη για τους μαθητευόμενους.

Μετά την ολοκλήρωση της Γ΄τάξης του ΕΠΑ.Λ. δίνεται (προαιρετικά) η δυνατότητα για μαθητεία 9 μηνών σε χώρους εργασίας του Δημόσιου και Ιδιωτικού Τομέα.

Οι μαθητές για 4 ημέρες ασκούνται στο χώρο εργασίας και για 1 ημέρα στο σχολείο σε εργαστηριακά μαθήματα στο Εργαστηριακό Κέντρο του οικείου ΕΠΑ.Λ.

Η μαθητεία είναι με αμοιβή και ασφάλιση για το μαθητευόμενο.

Οι απόφοιτοι της τάξης μαθητείας, μετά από εξετάσεις πιστοποίησης, λαμβάνουν Πτυχίο Ειδικότητας επιπέδου 5.

Μπορούν να εγγραφούν σε τμήμα μαθητείας των παραπάνω ΕΠΑ.Λ. και απόφοιτοι από άλλα ΕΠΑ.Λ.

Στην Α' Φάση Μαθητείας που ξεκινά άμεσα (Μάρτιος 2017) για το ΕΠΑ.Λ. Άνω Λιοσίων έχουν εγκριθεί θέσεις μαθητείας για την ειδικότητα "Βοηθός Νοσηλευτών" στο Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο Γ. Γεννηματάς και για το ΕΠΑ.Λ. Ασπροπύργου στην ειδικότητα "Υπαλλήλων Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών" στον ΟΑΣΑ, στον ΟΣΕ και στο Θριάσιο Νοσοκομείο. Στην επόμενη φάση της μαθητείας περισσότερες ειδικότητες και ΕΠΑ.Λ. της Δυτικής Αττικής θα προσφέρουν τη δυνατότητα της μαθητείας.

Για περισσότερες πληροφορίες, προϋποθέσεις συμμετοχής και αιτήσεις εγγραφής:

ΕΠΑ.Λ. Άνω Λιοσίων

Κωνσταντινουπόλεως 46-Άνω Λιόσια